چرا قهرمانان دو ومیدانی سریع تر از دیگران می دوند؟

به گزارش وبلاگ عسلی ها، انتظار می رود که بتوان با افزایش اندازه عضله کپل و نیز عضله منبسطه مفصل ران، عملکرد را در سرعت دویدن بهبود داد.

چرا قهرمانان دو ومیدانی سریع تر از دیگران می دوند؟

در ورزشکاران نخبه عضله باسن 45 درصد عظیمتر از باسن ورزشکاران عادی است

یک مطالعه نشان داده است که ورزشکارانی که عضلات باسن عظیم تری دارند، سریع تر می دوند. با مطالعه آناتومی ورزشکاران برتر، محققان دریافته اند که ورزشکارانی که باسن عظیم تری دارند، یا به زبان علمی عضله گلوتئوس ماکسیموس آن ها حجیم تر است، در دو و میدانی عملکرد بهتری دارند.

این مطالعه نشان داد که در دوِ صد متر، عملکرد ورزشکار را می توان با اندازه شماری از عضلات شرح داد که در میان آن ها عضله باسن با تأثیر 44 درصدی، اثرگذارترین است. کارشناسان دریافته اند که در قهرمانان دو و میدانی، بعضی از عضلات، مانند عضله منبسطه مفصل ران، عظیم تر از ورزشکاران عادی است، در حالی عضله ساق پا آن ها در حد متوسط است.

تحقیقات قبلی نشان داده بود که رشد عضله باسن یک عامل کلیدی در تکامل توانایی دویدن در انسان های اولیه بوده است.

راب میلر، دانشجوی دکترای دانشگاه لاگبورو که مربی تمرینات قدرتی در لیگ دو و میدانی انگلیس نیز هست، همراه با پروفسور جاناتان فولند، متخصص عملکرد عصبی عضلانی، برای مطالعه خود با دستگاه ام آر ای 23 عضله پایین تنه را در 42 مرد، برای این تحقیق اندازه گیری نموده بودند. از 42 نفر، پنج نفر قهرمان دو و میدانی، 26 نفر ورزشکار عادی، و 11 نفر غیر ورزشکار بودند.

عملکرد ورزشکاران نخبه و عادی شرکت نماینده در مطالعه در دوِ سه متر بین 9.91 ثانیه تا 11.25 ثانیه بوده است. این مطالعه نشان می دهد که در ورزشکاران نخبه عضله باسن 45 درصد عظیمتر از باسن ورزشکاران عادی است.

پروفسور فولند می گوید: جای تعجب است، زیرا تصور می شد که سرعت دویدن تحت تأثیر عواملِ به مراتب متعددتری باشد؛ از جمله تکنیک، روانشناسی، تغذیه، و آناتومی دیگر بخش های بدن. بنابراین، کشف این که اندازه یک عضله به تنهایی تقریباً نیمی از شرح را تشکیل می دهد، خیلی قابل توجه است.

به گفته وی، به نظر می رسد که اندازه عضلات، خصوصاً اندازه عضله منبسطه مفصل ران و عضله کپل، برای سرعت در دویدن خیلی مهم تر از آن چیزی است که پیشتر فکر می کردیم. وی می افزاید: نتیجه منطقی این است که با باسن عظیم تر، دونده قادر به فراوری قدرت بیشتر و در نتیجه رسیدن به سرعت بالاتر خواهد بود.

بنابراین، انتظار می رود که بتوان با افزایش اندازه عضله کپل و نیز عضله منبسطه مفصل ران، عملکرد را در سرعت دویدن بهبود داد. به گفته محققان، این مطالعه که در ژورنال مدیسین اند ساینس این اسپورتس اند اکسرسایز منتشر شده است، ممکن است به تحول عمده ای در نحوه آماده سازی ورزشکاران بینجامد.

میلر، نویسنده اول مقاله، می گوید: من معتقدم این تحقیق می تواند تأثیر قابل توجهی بر کار مربیان و ورزشکاران دو و میدانی بگذارد. تحقیقاتی از نوع تحقیق ما که عملکرد ورزشکاران نخبه را با عملکرد ورزشکاران عادی مقایسه می نماید و انگشت روی یک عامل تعیین می گذارد، خیلی محدود است.

این تیم پژوهشی هم اکنون با تمرکز بر ورزشکاران زن میخواهد دامنه پژوهش خود را گسترش دهد. آنان همچنین در حال جمع آوری داده های آماری برای مقایسه آناتومی عضلانی دونده هایی هستند که در مسافت های مختلف رقابت می نمایند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "چرا قهرمانان دو ومیدانی سریع تر از دیگران می دوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا قهرمانان دو ومیدانی سریع تر از دیگران می دوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید