غلامرضا تاجگردون؛ از شبکه فامیلی در 52 شرکت تا دست کاری در مصوبات مجلس

به گزارش وبلاگ عسلی ها، اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون با اعتراض تعدادی از منتخبان مجلس روبرو شده است که استدلال این منتخبان، مواردی چون رانت خواری، کسب منافع مالی و اعمال نفوذ شبکه ای از طرق مختلف در دستگاه های دولتی، شرکت های تابعه و بخش عمومی است.

غلامرضا تاجگردون؛ از شبکه فامیلی در 52 شرکت تا دست کاری در مصوبات مجلس

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری وبلاگ عسلی ها، با ثبت سوژه ای از کلیه نهادهای مسئول، دیده بان شفافیت و کلیه مردم عدالتخواه دعوت کردند برای اعلام گلایه درباره لزوم پیگیری اتهامات غلامرضاتاجگردون و فرایند رانت و فساد و بی عدالتی در مسائل مالی و تصرف گلوگاه های مالی در گمرک، بانک ها، بیمه ها، هلدینگ ها و نخبه کشی با کمپین همراهی نمایند و مجلسیان دور یازدهم این مسائل و اتهامات وی را پیگیری و به مردم اعلام نمایند.

بر اساس گزارش ها دستور کار جلسه علنی فردا (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی آنالیز اعتبارنامه های نمایندگان است؛ آنالیز اعتبارنامه ها آخرین مهلتی است تا اگر فردی صلاحیت لازم برای نمایندگی مردم در خانه ملت را ندارد از ماندن بر مسند وکالت مردم باز بماند.

اعتبارنامه ها به ترتیب حروف الفبای حوزه های انتخابیه به شعب 15 گانه ارسال شده است، بعد از آنالیز های شعب اعتبارنامه هایی که اعتراضی بر آن ها واصل نشده است، در مجلس قرائت و نهایی می شود اما آنالیز اعتبارنامه منتخبانی که نسبت به اعتبار نامه آنها اعتراض وجود دارد به کمیسیون تحقیق سپرده می شود.

تا به امروز 9 منتخب مجلس یازدهم به اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون منتخب مردم گچساران اعتراض نموده اند.

علی اکبر کریمی، روح الله نجابت و علیرضا زاکانی، سیدنظام الدین موسوی، مالک شریعتی، احمد نادری، علی خضریان، مجتبی رضاخواه و اقبال شاکری 9 منتخبی هستند که تا کنون نامه اعتراض به اعتبارنامه تاج گردون را امضا نموده اند؛ هرچند حتی اگر یک نفر هم به اعتبارنامه یک منتخب اعتراض کند فرایند قانونی آن طی خواهد شد اما آنطور که کریمی به فارس گفته در مجموع تعداد زیادی منتخبان هستند که برای اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون اعلام آمادگی نموده اند.

استدلال و مستند این منتخبان برای اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون مواردی همچون رانت خواری، کسب منافع مالی و اعمال نفوذ شبکه ای از طرق مختلف در دستگاه های دولتی، شرکت های تابعه و بخش عمومی است؛ مواردی که پیش از این رسانه ها هم به آن بعضا پرداخته اند و در این گزارش به بخش هایی از این موارد می پردازیم.

**ردپای روابط فامیلی تاجگردون در 52 شرکت

غلامرضا تاجگردون تا پیش از نمایندگی مجلس حداقل در دوازده شرکت مدیر عامل یا عضو هیأت مدیره بوده که پس از نماینده شدن، با بستگانش اقدام به تاسیس 52 شرکت در همه زمینه ها می نماید و بر همین اساس این ادعا وجود دارد که در وزارتخانه های و نقاط مختلف با رانت به آنها پروژه واگذار شده است.

سند شرکتها با نام، شماره و تاریخ ثبت و فرد فامیل وی در ادامه دیده می شود:

علاوه بر این موارد آگهی شرکت تأمین سرمایه امید به شماره 418229 به تاریخ ثبت 23/7/93 که در آن سید کامل تقوی نژاد رئیس سابق امور مالیاتی کشور و شخصی دیگر که مدیر عامل بانک پارسیان (به نمایندگی از شرکت سنگ آهن گل گهر) هر دو همشهری و از نزدیکان تاجگردون اعضای هیت مدیره هستند و از طرفی در شرکت پترو امید آسیا غلامرضا تاجگردون و علیرضا حیدرآبادی اعضای هیئت مدیره پترو امید آسیا هستند.

از طرف دیگر به استناد آگهی مورخ 19/7/95 ،کورش حبیبی که گفته می شود پسر خاله تاجگردون است، عضو هیئت مدیره سنگ آهن گل گهر است که این موارد می تواند حکایت از یک شبکه رانت خانوادگی و محبت آمیز باشد.

** نفوذ در انتصابات

نفوذ در انتصابات از دیگر مواردی بود که رسانه ها با انتشار اسنادی به آن اشاره داشتند؛ مواردی که حکایت از فامیل گرایی او احتمالا با سوءاستفاده بود از صندلی نمایندگی اجرا شده است. تمام اینها می توان فیلمها و عکس هایی که در جریان تبلیغات انتخابات از ستاد انتخاباتی او منتشر می شد هم اشاره نمود مواردی که در بسیاری از آنها حتی تخلف آشکار بود.

بعضی مواردی که به عنوان تخلف در کارنامه کاری این نماینده مجلس دهم و منتخب مجلس یازدهم مطرح می شود به حوزه شرکتهایی برمی شود که به نوعی وی مسئولیتی در آنها بر عهده داشته است.

1- تاجگردون عضو هیأت مدیره پتروشیمی گچساران بوده که بعد از خودش نیز برادرزاده اش به نام محسن تاجگردون عضو هیأت مدیره آن شد تا همچنان سهیم و دارای نفوذ باشد.

2- تاجگردون همچنین به استناد آگهی روزنامه 25/11/90 که در تاریخ 23/1/91 (یعنی بعد از انتخاب وی به عنوان نماینده مجلس) به اتفاق علیرضا حیدر آبادی پور متهم متواری ردیف اول بانک سرمایه عضو هیأت مدیره شرکت پترو امید آسیا بود.

به علاوه به استناد همین آگهی نماینده شرکت سیمان هرمزگان نیز بوده اند و بعد از خودش نیز یکی از دوستان و نزدیکانش را جایگزین نموده است.

نکته مهم این است که تاجگردون مدعی استعفا از شرکت ها بعد از نمایندگی است اما علاوه بر این مستندات، برای خروج از هیات مدیره ادعای دادن استعفا یا حتی ارائه استعفای کتبی ملاک نیست بلکه باید مصوبه مجمع عمومی شرکت و آگهی تغییرات روزنامه رسمی ارائه شود که چنین مستندی قبل از نمایندگی او وجود ندارد.

3- وی همچنین عضو هیأت مدیره مؤسسه غیر تجاری مشک و ملار بوده که در تاریخ 23/4/98 در دوران نمایندگی او تشکیل شده است که گفته می شود هزینه میتینگ های تبلیغاتی و انتخاباتی خصوصاً هزینه گزاف جشنواره مشک و ملار را از این محل تأمین می نمایند. سوالی که ذهن مردم را مدتها مشغول نموده بود که این هزینه ها از کجا می آید تا آگهی این شرکت پیدا شد.

** ردپا و نقش تاجگردون در پفراینده بانک سرمایه

ردپا و نقش تاجگردون در پفراینده بانک سرمایه تا جائی که در جلسه دادگاه آقای قهرمانی نماینده دادستان می گوید: آن آقای فامیل و صاحب سِمت شما توضیح دهد چرا حیدرآبادی را به بانک سرمایه تحمیل کرد و در رأی صادره و گردش کار دادگاه نیز در صفحه 56 و 58 دقیقا از ایشان در نقش و همدستی در این مفسده عظیم مالی به صراحت اسم برده شده است تا جایی که کسانی که وی را می شناختند منتظر احضار و تفهیم اتهام ایشان (آقای تاجگردون) بودند ولی خبری نشد.

** ردپا و نقش تاجگردون در پفراینده بانک سرمایه

ردپا و نقش تاجگردون در پفراینده بانک سرمایه تا جائی که در جلسه دادگاه آقای قهرمانی نماینده دادستان می گوید: آن آقای فامیل و صاحب سِمت شما توضیح دهد چرا حیدرآبادی را به بانک سرمایه تحمیل کرد و در رأی صادره و گردش کار دادگاه نیز در صفحه 56 و 58 دقیقا از ایشان در نقش و همدستی در این مفسده عظیم مالی به صراحت اسم برده شده است تا جایی که کسانی که وی را می شناختند منتظر احضار و تفهیم اتهام ایشان (آقای تاجگردون) بودند ولی خبری نشد.

به آنالیز صحت و سقم ادعاهای مطرح شده در این زمینه پرداخت. آنالیز های فارس نشان می داد: با توجه به اینکه متن مذاکرات انجام شده در کمیسیون تلفیق مجلس مشابه سایر کمیسیون های مجلس، محرمانه است و رسانه ای نمی شود، تنها ابزار صحت و سقم این موضوع، آنالیز گزارش کمیسیون تلفیق مجلس درباره لایحه بودجه 99 بعد از تاریخ 5 اسفندماه و قبل از تاریخ 13 اسفندماه (زمان ارسال گزارش کمیسیون به شورای نگهبان توسط رئیس مجلس) است که نشان می دهند این کمیسیون در جریان آنالیز مجدد این لایحه، چه اصلاحاتی اعمال نموده است. آنالیز اسناد موجود در کانال معاونت قوانین مجلس (در پیغام رسان بله) و همچنین سایت مرکز پژوهش های مجلس نشان می دهد، کمیسیون تلفیق مجلس کلیه مصوباتش در حین آنالیز مجدد لایحه بودجه 99 (در بازه زمانی 5 تا 13 اسفندماه) را در قالب یک گزارش در تاریخ 11 اسفندماه منتشر نموده است که تصاویر آن به توضیح زیر است:

منبع: فارس

4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "غلامرضا تاجگردون؛ از شبکه فامیلی در 52 شرکت تا دست کاری در مصوبات مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غلامرضا تاجگردون؛ از شبکه فامیلی در 52 شرکت تا دست کاری در مصوبات مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید