عوارض کرونا تا پایان عمر باقی می ماند؟

به گزارش وبلاگ عسلی ها، هرچند که ممکن است برای بررسی اثرات بلندمدت یک بیماری جدید هنوز زود باشد. اما آسیب های ویروس جدید کرونا از دید دانشمندان و محققان دور نمانده است و در اینباره حدس هایی وجود دارد.

عوارض کرونا تا پایان عمر باقی می ماند؟

شاید شنیده باشید که افراد مبتلا به کرونا ممکن است تا پایان عمر درگیر بیماری و آسیب های آن باشند. این فرضی است که دانشمندان مشغول بررسی آن هستند، اما با مرور برخی شواهد می توان پاسخی موقت برای این ادعا پیدا کرد.

هرچند که ممکن است برای بررسی اثرات بلندمدت یک بیماری جدید هنوز زود باشد. اما آسیب های ویروس جدید کرونا از دید دانشمندان و محققان دور نمانده است و در اینباره حدس هایی وجود دارد.

اتفاقی که قبلاً تکرار شده است

اثرات بلند مدت کووید- 19 دور از انتظار نیست. این احتمال وجود دارد که این ویروس بتواند یک دوره نهفتگی را طی کند و پس از آن دوباره فعال شود. این عملکرد در مورد برخی ویروس ها مثل تبخال وجود دارد. یا ویروس ابولا که در 2016 رواج پیدا کرد در مایع زجاجیه چشم برخی مبتلایان باقی ماند و بعد از چند سال منجر به نابینا شدن 40 درصد از آن ها شد.

یا در موردی دیگر حدود یک سوم از بیماران بهبود یافته از سارس بعد از سه سال دچار اختلال ریه شدند و بعد از 15 سال از گسترش سارس هنوز هم اثرات این ویروس باقی است. یک سوم از بیماران مبتلا به بیماری مرس که بهبود یافتند هم دچار زخم ریه (فیبروز) دائمی شدند.

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که حمله کرونا به بدن تمام عیار است. شواهد نشان می دهد که اثرات این عفونت می تواند ادامه دار باشد. این یافته ها به سمت تایید این ادعا می فرایند که کووید 19 چیزی بیش از یک بیماری تنفسی است. مطالعات اخیر نشان می دهد که بعد از بیماری عملکرد برخی قسمت های بدن مثل ریه، به حالت عادی برنگشته اند.

برخی تحیقات هم می گویند در 12 درصد بهبود یافتگان از کرونا نارسایی قلبی مشاهده شده است. با ضعیف تر شدن عملکرد ریه و کاهش سطح اکسیژن خون، فشار بیشتری به قلب می آید و این فشار می تواند اثرات بلندمدتی بر عملکرد قلب بگذارد.

این یافته ها به سمت تایید این ادعا می فرایند که کووید 19 چیزی بیش از یک بیماری تنفسی است، چراکه می تواند بر عملکرد قلب، کبد، مغز، کلیه و سیستم های مرتبط با غدد درون ریز اثر بگذارد.

کرونا و اثر بلندمدت بر ریه

محققان هنگ کنگی به این نتیجه رسیده اند که ریه برخی افراد مبتلا به ویروس کرونا بعد از بهبودی دچار اختلال می شود. بطوریکه با انجام فعالیت های سرعتی مانند پیاده روی سریع، دچار نفس تنگی می شوند.

همچنین در مطالعه ای که روی بیماران مبتلا به کووید 19 صورت گرفت مشخص شد که ظرفیت ریه افراد بهبود یافته کمتر از زمان سلامتشان است. در برخی از موارد شدید، تنها 20 تا 30 درصد ریه مبتلایان عملکرد مفیدی دارد.

اما این همه ماجرا نیست. به نظر می رسد که بیماران بهبود یافته با انجام فعالیت هایی مانند شنا می توانند ظرفیت ریه خود را به حالت عادی برگردانند. البته هنوز بسیار زود است که در مورد اثرات بلند مدت ویروس کرونا بر عملکرد ریه نظری داد، اما اسکن های ریوی نشان می دهد که شکل هایی مانند شیشه یخ زده در ریه وجود دارد که نشان دهنده آسیب دیدگی ریه است.

نتایج سی تی اسکن برخی بیماران مبتلا به کرونا نشان می دهدکه ترشحاتی در ریه آن ها وجود دارد که باقی مانده های دوران عفونت ریه هستند.

با عفونتی که در طول بیماری کرونا به درخت تنفسی می رسد، عبور هوا دچار اختلال می شود وکوچک ترین تحریکی حتی گردوغبار اندک می تواند سرفه های مکرر را به بار بیاورد. اما اگر شرایط بدتر شود و عفونت به مراکز تبادل هوا در ریه برسد آنوقت است که مواد ملتهب کننده به کیسه های هوا در قسمت پایین ریه سرازیر می شوند.

اینجا است که اصطلاحاً پنومونی (یا عفونت هر دو ریه) رخ می دهد و ریه قادر به جذب اکسیژن کافی و دفع دی اکسید کربن نیست و این همان علتی اصلی مرگ و میر ناشی از کرونا و یا آسیب های جدی به ریه است.

بیشتر عفونت های ریه باکتریایی هستند و با مصرف آنتی بیوتیک درمان می شوند، اما عفونت های ویروسی پیچیده تر هستند. حالا زمانی که با ویروسی روبرو شویم که رفتار آن را کمتر بشناسیم و اطلاعات کافی در مورد ساختار ژنتیکی و الگو های عملش نداشته باشیم این پیچیدگی بیشتر نیز می شود خصوصاً اینکه الگوی تکثیر کرونا وسیع، گسترده و سریع است.

نکته مهم این است که عملکرد ویروس کرونا با انواع دیگر ذات الریه متفاوت است و همین موجب می شود که آسیب های ریوی آن نیز شدید باشد. نداشتن اطلاعات کافی هم باعث می شود که پزشکان دقیقاً ندانند چگونه باید گسترش آن را مهار کنند. گستره عفونتی که کرونا تولید می کند خیلی بیشتر از ذات الریه های معمول است.

منبع: ایرنا به نقل از لس آنجلس تایمز

منبع: فرادید

به "عوارض کرونا تا پایان عمر باقی می ماند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض کرونا تا پایان عمر باقی می ماند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید