سرمایه گذاری 75 هزار میلیارد ریالی در بخش معدن و فولاد

به گزارش وبلاگ عسلی ها، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو قصد دارد تا سرمایه گذاری 75 هزار میلیارد ریالی در بخش معدن و فولاد کشور را رقم بزند.

سرمایه گذاری 75 هزار میلیارد ریالی در بخش معدن و فولاد

به گزارش وبلاگ عسلی ها، ناصر تقی زاده- مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو- در این رابطه اظهار کرد: چادرملو استخراج 15 میلیون تن سنگ آهن، تولید 9.5 میلیون تن کنسانتره آهن، 500 هزارتن سنگ آهن دانه بندی، 3.7 میلیون تن گندله، 1.5 میلیون تن آهن اسفنجی و تولید یک میلیون تن شمش فولاد را در برنامه های خود برای سال جهش تولید پیش بینی کرده است.

وی اضافه نمود: این شرکت به نرخ تاریخی تا به امروز مبلغ 48 هزار و 500 میلیارد ریال به طور مستقیم در اجرای طرح ها و مبلغ 26 هزار و 513 میلیارد ریال به صورت مشارکت و خرید سهام سایر شرکت های تولیدی (در مجموع 75 هزار میلیارد ریال) سرمایه گذاری کرده است. تمامی طرح های شرکت از محل منابع داخلی بوده که شامل آورده سهامداران (افزایش سرمایه) واخذ تسهیلات از سیستم بانکی کشور است.

تولیدکنندگان سنگ آهن خام فروشی نمی کنند

تقی زاده در ارتباط با اصلاح عوارض صادراتی برای سنگ آهن و تعریف تعیین از مقوله خام فروشی در کشور گفت: از نظر تولیدکنندگان سنگ آهن، خام فروشی به معنای صادرات سنگ آهن خام استخراجی از معدن است که در کل کشور تا به امروز چنین کاری صورت نگرفته است.

سنگ آهن جهت مصرف در صنایع فولاد عمدتاً به روش کوره بلند و احیاء مستقیم به ترتیب به صورت دانه بندی شده در اندازه های 10-0 میلیمتر (Fine Ore) و 25-10 میلیمتر (Lump Ore)، پرعیارسازی به صورت پودر کنسانتره سنگ آهن قابل تبدیل به گندله (Pellet Feed) تولید و به بازار عرضه می شود.

مدیر عامل چادرملو اضافه نمود: در ایران بیش از 85 درصد صنایع فولاد به روش احیاء مستقیم بوده که مصرف کننده کنسانتره سنگ آهن با عیار (Fe) بیش از 67 درصد است. همچنین تنها مصرف کننده سنگ آهن دانه بندی ذوب آهن اصفهان است. از طرفی تولیدکنندگان کنسانتره سنگ آهن حدود 10 شرکت بزرگ هستند که 85 درصد تولیدات کشور توسط آن ها صورت می گیرد و همچنین صادرات کنسانتره سنگ آهن به علت نیاز صنایع فولاد داخل، صورت نمی گیرد.

موافق صادرات مواد اولیه نیستیم

تقی زاده شرح داد: به طور کلی، ما موافق صادرات مواد اولیه نیستیم؛ اما اگر موجودی مازاد بر مصرف داخلی داشتیم، بهتراست بدون وضع عوارض آن را صادر کرده تا ضمن ارزآوری و اجرای طرح های توسعه، از تعطیلی و توقف تولید معادن و بیکاری (باتوجه به اینکه عمده معادن درمناطق دورافتاده هستند) جلوگیری نمائیم.

وی در ارتباط با آینده صنعت سنگ آهن در کشور در ارتباط با تولید، عرضه، تقاضا، تأمین مواد اولیه و مصرف داخلی و جهانی آینده نگری آن گفت: براساس اطلاعات و آمارهای اعلام شده در طرح جامع فولاد، جهت تحقق 55 میلیون تن فولاد در افق 1404 نیاز به حدود 80 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن داریم. ظرفیت تولید تا خاتمه سال گذشته به میزان 59 میلیون تن بوده است از طرفی برآوردهای انجام شده نشان می دهد که در افق 1404 می بایست 162 میلیون تن سنگ آهن خام استخراج شود. این در حالی است که درسال 1397 میزان استخراج این ماده معدنی 87 میلیون تن بوده که در سال جاری به حدود 93 میلیون تن از سیده است.

تقی زاده ادامه داد: ذخائر زمین شناسی سنگ آهن در ایران حدود پنج میلیارد تن محاسبه شده و ذخیره قطعی آمارهای اعلام شده متفاوت و رقمی مابین 2.5 تا 3.3 میلیارد تن است؛ لذا چنانچه ذخائر جدیدی کشف نشود تأمین سنگ آهن صنایع فولاد تا پس از 1404 کمتر از دو دهه خواهد بود. البته با فرض آنکه 80 درصد از ظرفیت 55 میلیون تنی، فولاد تولید شود (این ضریب در جهان در سال 2018 حدود 76.5 درصد بوده است)، سنگ آهن خام مورد نیاز به مقدار 130 میلیون تن و با فرض رشد سالیانه 1.5 درصد ذخائر قطعی کشور، طی سال های آینده مشکل تأمین سنگ آهن نداریم.

لیکن در هر صورت توجه به امر اکتشافات و استمرار آن با حمایت های دولت و بخش خصوصی می بایست در سرلوحه برنامه های کشور قرار گیرد. با توجه به اینکه مزیت اصلی زنجیره تولید فولاد در کشور، وجود ماده اولیه اصلی مصرفی آنها یعنی سنگ آهن است و با توجه به پراکندگی کارخانه های فولاد در کشور و مسائل حمل ونقل ریلی نمی بایست روی واردات سنگ آهن تمرکز کنیم.

مدیرعامل چادرملو اظهار داشت: البته احداث واحدهای فولادسازی جدید در سواحل جنوبی کشور که هدف اصلی از اجرای آن ها صادرات محصولات تولیدی است، در دستور کار شرکت ها بزرگ از جمله چادرملو است. یکی از این طرح ها در بندر چابهار است و تأمین سنگ آهن آن هم از کشور استرالیا در نظر گرفته شده است.

وی در خاتمه اظهار داشت: تولیدکنندگان سنگ آهن پیشنهاد کرده اند که دولت در مسائل مربوط به شرکت های خصوصی سنگ آهن و تولیدکنندگان معادن کوچک از قبیل قیمت گذاری، سهمیه بندی، عوارض صادارتی دخالتی نکند. ضمن اینکه این توانایی در ما وجود دارد که با فولادسازان توافق کنیم؛ نه اینکه دولت برای بخش خصوصی مبنای نرخ تعیین کند، قیمت ها را آزاد نماید، ما خودمان بازار داخل و صادرات را درکنار هم حفظ می خواهیم کرد و نیازی به وضع عوارض صادراتی نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سرمایه گذاری 75 هزار میلیارد ریالی در بخش معدن و فولاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه گذاری 75 هزار میلیارد ریالی در بخش معدن و فولاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید