درمان تبخال با پماد آسیکلوویر

به گزارش وبلاگ عسلی ها، پماد آسیکلوویر از جمله موادی است که در درمان تبخال کاربرد فراوان دارد.از این پماد در درمان سریع تبخال دهان و تبخال تناسلی نیز استفاده می گردد

درمان تبخال با پماد آسیکلوویر

سرویس سلامت - تبخال بیماری ای است که هر چند وقت یکبار به سراغ افراد مختلف رفته و در برخی موارد زندگی آن ها را دچار اختلال می نماید. اما شاید بتوان با رعایت نکاتی کوچک و استفاده از داروهای مخصوص، عوارض این بیماری را به حداقل رسانید. استفاده از پماد آسیکلوویر می تواند در درمان سریع تبخال یاری فراوانی به فرد مبتلا کند. در این مقاله به چگونگی استفاده از این نوع پماد خواهیم پرداخت.

تبخال چیست؟

منبع پیدایش تبخال ها از ویروس هرپس سیمپلکس (Herpes Simplex Virus) است و می تواند به سایر نقاط بدن یا افراد دیگر سرایت کند. در واقع تبخال یا زخم سرد یکی از رایج ترین زخم هایی است که افراد بسیاری به طور روزمره با آن درگیر هستند. مسئله ای که به صورت زخمی اغلب کوچک، دردناک و پر از مایع در گوشه دهان و روی لب خود را نشان داده و تا زمانی که دوره اش طی گردد معمولاً برای فرد آزاردهنده است و مشکلاتی در زندگی روزمره او ایجاد می نماید.

عمر تبخال ها چقدر است؟

به طور متوسط طول عمر تبخال بین 7-10 روز بوده و در این دوره به شدت مسری می باشد. حدود 90 درصد مردم جهان برای یک بار تبخال را تجربه می نمایند. اولین تبخال معمولاً شدیدترین آن بوده و ممکن است در بچه ها ایجاد بیماری عمومی نماید. بسیاری از افراد بعد از اولین تبخال بدنشان آغاز به ساختن آنتی بادی علیه تبخال نموده و دیگر به ان مبتلا نمی شوند.

تبخال و پیشگیری از بروز آن

براى پیشگیرى از بروز تبخال و جلوگیری از انتقال تبخال با سایر افراد، بهتر است از روبوسی و تماس پوستى با افراد مبتلا به تبخال خوددارى کرد. همچنین از وسایل مشترک نباید استفاده کرد و مرتب دست ها را شست وشو داد. افرادی که تبخال دارند از قرار دریافت در معرض نور آفتاب و تماس با چشم ها باید خودداری نمایند.

درمان سریع تبخال با پماد تبخال لب

آسیکلوویر برای درمان تبخال دهان و انواع تبخال ها

 1. آسیکلوویر دارویی ضد ویروس هرپس سیمپلکس و واریسلازوستر است. به عبارت دیگر، از این دارو برای درمان تبخال و زونا استفاده می گردد.
 2. آسیکلوویر به صورت پماد، قرص و همچنین آمپول در داروخانه های کشور موجود است.
 3. اگر جایی نام داروی زوویراکس را شنیدید، بدانید که همان آسیکلوویر است.
 4. پماد آسیکلوویر در دسته دارویی ضدویروس های موضعی قرار گرفته است و قرص های آن نیز ضدویروس به شمار می رود.

عملکرد آسیکلوویر در بدن چگونه است؟

شیوه ساز و کار آسیکلوویر در بدن، اختلال در همانند سازی دی ان ای ویروس است. این دارو پس از ورود به سلول، به ماده فعال آسیکلوویر تری فسفات تبدیل می گردد که این ماده موجب مهار عملکرد دی.ان.ای پلیمراز می گردد. از پماد آسیکلوویر اغلب در هرپس سیمپلکس جلدی، مخاطی ساده و همچنین در افرادی که گرفتاری سیستم ایمنی و هرپس تناسلی دارند، استفاده می گردد و قرص های آن نیز در هرپس سیمپلکس و زونا کاربرد دارد. پماد آسیکلوویر به صورت موضعی برای تمام ضایعات یاد شده کاربرد دارد و هر سه ساعت در زمان بیداری و شش بار در روز به مدت یک هفته استفاده می گردد.

نکات لازم در هنگام استفاده از پماد آسیکلوویر

 • هنگام استفاده از پماد آسیکلوویر، برای جلوگیری از انتشار عفونت از دستکش لاستیکی یا انگشت پوش بهره ببرید. همچنین سعی کنید پماد به طور کامل ضایعات را بپوشاند. نباید فراموش کنید که این کارها را پس از شستن با آب و صابون و خشک کردن کامل بهره ببرید.
 • پماد را در دمای اتاق و جای خشک نگهداری کنید.
 • بیماران و خانواده ها باید دقت نمایند هنگام استفاده از پماد آسیکلوویر، از ورود آن به داخل چشم جلوگیری نمایند و از مصرف کرم های بدون نسخه، پماد و لوسیون به جز مواردی که پزشک صلاح می داند، خودداری گردد. همچنین شرایط استریل طبی مانند شستن دست ها پیش و پس از استفاده از دارو مراعات گردد.
 • درخصوص قرص آسیکلوویر نیز میزان دارو براساس نوع بیماری، وزن بیمار و شدت آن به وسیله پزشک مشخص می گردد.
 • عوارض مصرف قرص و آمپول آسیکلوویر از پماد آن بیشتر است و می تواند دستگاه های عصبی، خون، گوارش، ادراری و پوستی را درگیر کند.
 • پس از مصرف قرص یا آمپول آسیکلوویر در صورتی که دچار خون ریزی، خستگی، گرگرفتگی و بی حالی شدید، بلافاصله پزشکتان را آگاه سازید زیرا محتمل است دچار یک بیماری خونی شده باشید.
 • در هر صورت استفاده مکرر از پماد آسیکلوویر در این مرحله می تواند سیر تبخال را کند نماید و ریزش ویروس را از سطح ضایعه به دیگر مناطق کاهش دهد.

مقدار مصرف آسیکلوویر برای درمان انواع تبخال

در درمان تبخال تناسلی مقدار 200 میلی گرم (در بیمارانی که دچار اختلال ایمنی شدید هستند یا جذب دارو در آن ها ناقص است تا 400 میلی گرم) 5 بار در روز و به مدت 10-5 روز مصرف می گردد . برای درمان متناوب عفونت های عود نماینده، همین مقدار به مدت 5 روز مصرف می گردد . برای درمان فرونشاننده طولانی مدت عفونت عود نماینده، مقدار 400 میلی گرم دوبار در روز یا 200 میلی گرم 5-3 بار در روز و به مدت حداکثر 2 ماه مصرف می گردد. در درمان زونا 800 میلی گرم 5 بار در روز به مدت 10-7 روز مصرف می گردد. در درمان تبخال مخاطی - جلدی در بیماران مبتلا به ضعف سیستم ایمنی مقدار 400 - 200 میلی گرم 5 بار در روز و به مدت 10روز مصرف می گردد.

قرص تبخال درمانی برای تبخال لب و دهان

پماد زیتون برای درمان تبخال

محققان توانستند با استفاده از برگ های درخت زیتون، نوعی پماد را برای درمان تبخال های نوع یک و دو عرضه نمایند که این دارو با عنوان زیتونکس نامگذاری شده است. این پژوهشگران خاصیت ضد التهابی و بی حس نمایندگی را از خواص برگ زیتون دانستن دو اعلام کردند برگ زیتون دارای خاصیت ضد ویروسی است که این خاصیت منجر به تحقیق و فراوری در زمینه پمادی برای درمان تبخال شد.

گفتنی است استفاده از این پماد در مراحل اولیه بیماری اثرات درمانی بیشتری دارد. از این دارو همچنین می توان برای کاهش التهاب ناشی از گزش حشرات استفاده گردد، اضافه نمود: زیتون حاوی آنتی اکسیدانهای بسیار قوی است. آنتی اکسیدان برای حفظ سلامتی انسان مفید است و با دریافت رادیکال های آزاد موجب می گردد تا به بدن آسیبی وارد نگردد.

بیماران دچار نقص ایمنی بخوانند

تبخال اگرچه بیماری آزاردهنده ای است اما اصولاً خطرناک نیست و بدون بر جای گذاشتن اثری حداکثر تا 2 هفته بهبود می یابد. اما اگر تبخال شما بعد از گذشت 2 هفته هنوز خوب نشده بهتر است با یک پزشک مشورت کنید. همچنین کسانی که به هر دلیلی دچار ضعف سیستم ایمنی هستند (مثل مبتلایان به ایدز، بیماری های خونی، بیمارانی که داروهای شیمی درمانی مصرف می نمایند، مصرف نمایندگان داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی، کسانی که مدت طولانی است کورتون دریافت می نمایند) بهتر است هنگام ابتلا به تبخال به پزشک مراجعه نمایند چون این احتمال وجود دارد که ویروس ارگان های حیاتی بدن از قبیل ریه، کبد و مغز را درگیر کند.

منبع: ستاره

به "درمان تبخال با پماد آسیکلوویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان تبخال با پماد آسیکلوویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید