خبر خوش به سهامداران؛ بورس مهیای بازگشت به مدار صعودی است

به گزارش وبلاگ عسلی ها، خبرنگاران: هفته پیش رو از نظر بسیاری از کارشناسان هفته سرنوشت سازی برای بازار سرمایه است چرا که با تصمیمات اتخاذ شده بازار سهام آماده بازگشت به صعودی آرام می گردد.

خبر خوش به سهامداران؛ بورس مهیای بازگشت به مدار صعودی است

به گزارش وبلاگ عسلی ها به نقل از خبرآنلاین: از پس ریزشی یازده درصدی در بازار سهام، تصمیمات مهمی برای بازگشت بازار اتخاذ شده است و آنالیز ها نشان می دهد هر چند بازار سرمایه مرداد سختی را گذراند اما شهریور آرام تری را پیش رو دارد.

احسان رضاپور تحلیلگر بازار سرمایه در مورد تصمیمات جدید اتخاذ شده و تاثیر آن بر بازار سرمایه گفت: اتفاقاتی که در یک ماه گذشته رخ داد زمینه را برای تحریک طرف عرضه در بازار را فراهم کرد .

وی در شرح این مطلب اضافه نمود: به عنوان مثال کاهش درصد سهام صندوق های درآمد ثابت از یک سو و آزاد شدن سهام عدالت در کنار کاهش اعتبار کارگزاران از عواملی بودند که فشاری محسوس به طرف عرضه در بازار وارد می کرد.

این کارشناس اضافه نمود: این اتفاق در شرایطی رخ داد که بازار سرمایه رشد خوبی را تجربه نموده و دنبال بهانه برای ریزش بود. در کنار این عوامل تحریک نماینده، وقتی بازار فرایند نزولی به خود گرفت ابطال صندوق های سرمایه گذاری نیز بیشتر شد و وقتی این اتفاق می افتد،خود صندوق ها برای تامین اقتصادی شان نیازمند این میشوند که سهام هایشان را عرضه نمایند.این اتفاق تشدید فرایند نزولی را به دنبال داشت و فشار فروش را افزایش داد و زمینه را برای بروز التهاب فراهم کرد.

وی با اشاره به اینکه بخش عمده ای از سهام شرکت های بورس و فرابورسی کاهشی بین 20 تا 40 درصد را تجربه نموده اند، ادامه داد: معنی این اتفاق البته برای سهامدار حرفه ای این است که در شرایط کنونی سهام ارزنده بیشتری در بازار وجود دارد که می توان بر آن سرمایه گذاری کرد،در نتیجه فرصت مناسبی برای خرید ایجاد شده است.

او با اشاره به تصمیماتی که در سه روز اخیر گرفته شده است، گفت: افزایش ضریب اعتبار کارگزاری ها از 10 درصد به 20 درصد و بازشت بازار به معاملات تک شیفت و تصمیمات اتخاذ شده برای صندوق های درآمد ثابت محرک خوبی برای بازار هستند.

رضاپور تاکید نمود: من معتقدم این تصمیمات طرف تقاضارا تقویت می نماید و سبب می گردد تقاضا افزایش یابد و بازگشت بازار زودتر از پیش بینی ها رقم بخورد.به گفته وی در روزهای ابتدایی هفته فضای فروش به خرید تبدیل می گردد و در نتیجه بازگشت بازار شروع می گردد چرا که مجموعه این تصمیمات در کنار هم بازار را در موقعتی مناسب قرار خواهد داد.

وی گفت: در کنار این اتفاقات تعداد سهم های جذاب و ارزنده نیز افزایش دارد ودر این مقطع خرید برای سرمایه گذار حرفه ای به صرفه است در نتیجه نمی توان انتظار ریزش شدید را داشت و سیگنال ها گواهی می دهند که بازگشت بازار به آرامی شروع می گردد .سهامداران حرفه ای نیز در این شرایط تعادل خود را از دست نمی دهند و نه هیچانی خرید می نمایند و نه هیجانی سهم می فروشند.

این کارشناس در مورد الزام به افزایش سرمایه شرکت های دولتی از محل صرف سهام با سلب حق تقدم بر بازار سهام نیز گفت:ذات افزایش سرمایه شرکت ها اتفاقی است که برای سهامداران قبلی شرکت ها جذاب است و می تواند سودآوری داشته باشد. به اضافه اینکه اینکه چنین اقدامی میتواند شرکت ها را در تامین نقدینگی و طرح های توسعه ای یاری کند .

به گفته وی چنین شرایطی نیز باعث می گردد پروژه های توسعه ای زودتر به انتها رسد که این اقدام خود سودآوری بنگا ها را افزایش داده و معامله در بازار سهام را جذاب میکند.

منبع: اقتصادنیوز

به "خبر خوش به سهامداران؛ بورس مهیای بازگشت به مدار صعودی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر خوش به سهامداران؛ بورس مهیای بازگشت به مدار صعودی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید