حالت تهوع بعد از ورزش، چرا؟

به گزارش وبلاگ عسلی ها، خراسان/ ورزش باعث ترشح آندورفین زیاد در بدن تان می گردد که باید باعث ایجاد حال خوب گردد اما چرا گاهی بعد از تمرین حالت تهوع به شما دست می دهد؟

حالت تهوع بعد از ورزش، چرا؟

حالت تهوع ناشی از ورزش کمی آزاردهنده اما طبیعی و قابل پیشگیری است. این اتفاق برای خانم ها بیشتر ممکن است روی بدهد تا آقایان. پس با ما همراه باشید تا برای تان بگوییم چرا چنین حالتی روی می دهد، چه زمانی نگران نماینده است و چه باید بکنید. بد نیست بدانید که این باور اشتباه وجود دارد که حالت تهوع یا استفراغ حین یا بعد از ورزش نشان دهنده ضعیف بودن است ، از ورزشکاران مبتدی گرفته تا قهرمانان المپیک ، هر کسی می تواند دچار این حالت گردد. ادامه مطلب را در این زمینه مطالعه کنید.

علت حالت تهوع بعد از ورزش از زبان متخصصان

متخصصان علم ورزش می گویند ورزش، در سیستم گوارش تداخلاتی ایجاد می نماید که می تواند به علایمی چون حالت تهوع واستفراغ منجرگردد و وقتی شدت تمرین را بالا می برید، گوارش تان تحت فشار قرار می گیرد.وقتی که ورزش و تمرین می کنید، جریان خون به سمت عضلات فعال و عضوهای حیاتی بدن که فعالیت زیادی می نمایند، مانند قلب و ریه ها و مغز بیشتر می گردد. یعنی خون کمتری در اندام های گوارشی در جریان است که این مسئله می تواند مانند ترمزی در فرایندهای گوارشی عمل کند.

برخی از تمرین ها باعث می گردد که جریان خون در سیستم گوارش خیلی کمتر گردد. هر چه بیشتر خون از گوارش تان فاصله بگیرد، علایم شدیدتری را تجربه خواهید کرد. به عنوان مثال عضلات پایین تنه عظیم ترند، مانند عضلات چهار سر ران و همسترینگ ها و روزی که قرار است روی عضلات پایین تنه کار کنید بیشتر ممکن است دچار حالت تهوع ناشی از ورزش شوید. تمرینات تناوبی با شدت بالا (اینتروال) نیز می تواند این واکنش را تشدید کند.

تهوع نشانه تمرین های نادرست؟

این که برخی می گویند هر کس در معرض تهوع ناشی از ورزش قرار بگیرد تمرین وی درست یا خوب نیست، نتیجه درستی نیست، چه بسا این حالت فقط علامت کمبود جریان خون است یا این که ورزشکار وعده غذایی خوبی پیش از تمرین نخورده است.

زمان احتیاج به مراجعه به پزشک

حالت تهوع ناشی از ورزش همراه با علایمی مانند تب، گرفتگی شدید عضله، درد در قفسه سینه و نبود تعریق نیست. جالب است بدانید این ها علایم بیماری خطرناکی به نام رابدومیولیز هستند. اما به این نکته هم توجه داشته باشید که اگر مدام حین ورزش دچار حالت تهوع می شوید حتما به پزشک مراجعه کنید.

درمان حالت تهوع

به حالت تهوع شدید بین تمرین بی تفاوت نباشید چرا که بدن در حال ارسال سیگنال هایی است تا بگوید ، در حال اعمال فشار زیاد روی بدن هستید به عبارتی احتیاج به استراحت کافی بین تمرین دارید .برای تسکین حالت تهوع تان، از شدت تمرین کم کنید و سعی کنید با سرعت کم یا متوسط کمی راه بروید که به این کار اصطلاحا استراحت فعال می گویند. اگر فورا دست از تمرین بکشید، حالت تهوع تان بدتر می گردد زیرا یک تغییر عظیم و ناگهانی در عرض مدت بسیار کوتاهی در جریان خون پیش می آید.

فاکتور مشخص نماینده

اصلی ترین فاکتوری که مشخص می نماید دچار تهوع ناشی از ورزش می شوید یا نه این است که چه زمانی و کِی غذا می خورید. خیلی نزدیک به زمان تمرین غذا خوردن باعث می گردد سیستم گوارش فرصت کافی برای آغاز تجزیه و هضم غذا نداشته باشد اما خیلی پیش از تمرین غذا خوردن نیز سبب احساس گرسنگی هنگام تمرین خواهد شد.این زمان برای هر کسی متفاوت است . به طور کلی توصیه می گردد یک تا سه ساعت قبل از تمرین غذا بخورید.

نکات تغذیه ای برای پیشگیری از تهوع بعد از ورزش

غذاهایی که چربی اشباع زیادی دارند مانند برگرها و سیب زمینی سرخ نموده، به مدت زمان بیشتری برای هضم احتیاج دارند، بنابراین این تاخیر در گوارش می تواند احساس سنگینی در معده ایجاد کند. غذاهای چرب و سنگین بدن را وادار می نمایند آنزیم بیشتری ترشح کند تا به هضم چربی یاری گردد. این آنزیم می تواند به فشار معده اضافه و حالت تهوع را تشدید کند. دیگر غذاها نیز می توانند بر فشار گوارش اضافه نمایند مانند غذاهای تند و ادویه دار، چیزهایی که حاوی کافئین هستند و غذاهای بسیار اسیدی.

بد نیست بدانید که باید تمرکزتان را روی پروتئین کم چرب و کربوهیدرات های پیچیده بگذارید که می تواند انرژی شما را به خوبی تامین کند. یک برش نان تست جو با کره بادام، یک عدد موز با ماست کم چرب یا پنیر و یک تکه سینه مرغ گزینه های خوبی است.

کم آبی نیز عامل احتمالی دیگری است که می تواند تهوع ناشی از ورزش را ایجاد کند. بدن هنگام ورزش، به وسیله عرق ،آب و مایعات زیادی از دست می دهد. بنابراین ننوشیدن آب کافی پیش از تمرین می تواند علایم را بدتر کند. راه چاره این مشکل نیز ساده است: در طول روز مکرر و به طور منظم آب بنوشید.

نویسنده: مصطفی عاشوری / فیزیولوژیست ورزشی

منبع: همگردی

به "حالت تهوع بعد از ورزش، چرا؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حالت تهوع بعد از ورزش، چرا؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید