تخم مرغ گران شد، افراد خاص 70 درصد نهاده کشور را وارد می نمایند

به گزارش وبلاگ عسلی ها، در حالی که قیمت مصوب هر شانه تخم مرغ 19 هزار و 500 تومان است، اما قیمت در بازار به شانه ای بیش از 30 هزار تومان رسیده و تولیدنمایندگان و فروشندگان نرخ مصوب را رعایت نمی نمایند.

تخم مرغ گران شد، افراد خاص 70 درصد نهاده کشور را وارد می نمایند

به گزارش گروه مالی وبلاگ عسلی ها، اولین باری نیست که بازار راستا متفاوتی از آنچه در جلسات ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از مصرف نمایندگان و فراورینمایندگان مصوب می گردد، می رود. قیمت لبنیات، مرغ و این بار تخم مرغ در جهت خلاف تصمیمات مسؤولان پیش می فرایند.

گزارش میدانی حاکی است، قیمت تخم مرغ در بازار از شانه ای 30 هزار تومان گذشته و تا 33 هزار تومان هم به فروش می رود در حالی که قیمت هر شانه تخم مرغ باید 19 هزار و 500 تومان باشد.

مغازه داران در باره دلیل این افزایش می گویند که آن ها هم به نرخ بیشتری تخم مرغ را از فراوری نمایندگان خریداری می نمایند.

یک فروشنده در منطقه 19 تهران گفت: قیمت خرید در هر شانه تخم مرغ نسبت به قبل 5 هزار تومان رشد نموده است.

زمانی که پای درد دل فراورینمایندگان تخم مرغ می نشینیم آن ها هم قبول دارند که به نرخ بالاتر از نرخ مصوب می فروشند، اما دلیل اصلی آن را بالا بودن نرخ نهاده ها از جمله کنجاله سویا عنوان می نمایند.

علی کریمی یک مرغدار منطقه کرج گفت: در حالی که نرخ مصوب کنجاله سویا حدود 3 هزار تومان است، اما در بازار آزاد حدود 15 هزار تومان به فروش می رود و پیدا کردن این نهاده هم بسیار سخت است.

*فراوری نمایندگان نرخ مصوب تخم مرغ را قبول ندارند

ناصر نبی پور رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار هم فروش گرانتر توسط فراوری نمایندگان را انکار نمی نماید و می گوید: نرخ مصوب دولت برای تخم مرغ را قبول ندارد؛ چراکه دولت نمی تواند قیمت نهاده ای را که مصوب نموده است را در اختیار آن ها بگذارد.

وی تأکید نموده است که جیره غذایی مرغ های تخم گذار به خاطر گرانی نهاده کاهش یافته و فراوریشان نیز کمتر شده است.

این فعال بخش خصوصی توضیح داد که نه تنها قیمت کنجاله به قیمت نجومی و به 5 برابر قیمت مصوب دولت رسیده بلکه سایر نهاده ها مانند ذرت و ریز مغذی ها هم افزایش قیمت داشته اند.

به گفته این مسؤول ریز مغذی ها که در تغذیه طیور نقش دارد رشد 400 درصدی داشته و سایر احتیاج های فراوری نیز با نسبت های متفاوتی رشد نموده اند.

نبی پور در عین حال مشکل را تنها گرانی نهاده ها نمی داند بلکه می گوید پیدا کردن این نهاده ها هم بسیار سخت شده است.

* مرغ ها به خاطر کمبود نهاده به خودخوری افتاده اند

مسأله کمبود نهاده ماه ها است که در میان مرغداران بحث می گردد و به شدت از آن انتقاد می نمایند. آن ها نه تنها از ضرر و زیانشان می گویند بلکه به کمبود نهاده در بازار هم اذعان می نمایند که به حدی است که مرغ ها به خودخوری افتاده اند و همدیگر را می خورند.

سعیده مشایخی یک مرغدار اصفهانی گفت: به دلیل عدم نظارت بر توزیع نهاده ها مجبور هستیم از بازار سیاه و همچنین از شرکت های افراد خاص که 70 درصد نهاده کشور را وارد می نمایند خریداری کنیم.

*نفوذ فرد خاص حتی در بدنه توزیع نهاده

مشایخی گفت: مرغ ها در مرغداری به خودخوری افتاده اند و ما عذاب وجدان داریم و حاضریم به هر قیمتی که این شرکت ها می گویند خریداری کنیم. این ها هم چند شرکت از زیر مجموعه های این فرد خاص هستند و قیمت های گران خود را به مرغدار تحمیل می نمایند، چون می دانند آن ها جای دیگری برای خرید ندارند.

به نظر می رسد دولت به دلیل این که نمی تواند به نرخ دولتی نهاده مرغداران را تأمین کند، زبانشان در مقابل افزایش قیمت ها توسط مرغداران و نیز بازار قاصر است.

بیش از 70 درصد نهاده های مورد احتیاج دام و طیور وارداتی است و در ماه های گذشته به دلیل عدم اختصاص ارز از سوی بانک مرکزی واردات به شدت کاهش یافته است به طوری که شرکت پشتیبانی امور دام از ذخایر استراتژیک خود نهاده ها را تأمین نموده است.

محمدرضا طلایی مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور روز گذشته گفت: طی دو ماه گذشته بخش زیادی از خوراک دام وطیور کشور را از ذخایر استراتژیک تامین کردیم.

البته مشکل تنها عدم اختصاص ارز نیست بلکه وجود انحصار و وجود فساد در توزیع نیز از مسائل دیگر کمبود نهاده در بازار است.

*انحصار و فساد عامل اصلی در کمبود نهاده در بازار

سعیده مشایخی مرغدار نائینی گفت: محموله های نهاده زمانی که از گمرک ترخیص می گردد تا به مقصد برسد 5-4 بار در راستا تحت عنوان روباری معامله می گردد و در انبار های اختصاصی دلالان و واسطه ها جا خوش می نماید.

وی گفت: در حالی که انبار های دولت به تعداد انگشتان دو دست نیز نمی رسد، اما 300 تا 400 انبار واسطه و دلال وجود دارد. آن ها این نهاده ها را ذخیره می نمایند و به هر قیمتی که دوست داشتند می فروشند.

لازم به ذکر است، وزارت جهاد کشاورزی سامانه ای راه اندازی نموده و قرار است این نهاده هایی که با ارز دولتی وارد می گردد در این بازارگاه عرضه شده و تحت نظارت دولت همه مرغداران از آن به صورت یکسان منتفع شوند، اما درواقع چنین اتفاقی نمی افتد و این مسأله همیشه مورد انتقاد مرغداران بوده است.

مشایخی مرغدار نایینی می گوید: وزارت صمت و وزارت جهاد باید شفاف اعلام نمایند که این نهاده هایی که وارد می گردد کجاست و به کدام مرغدار و به چه میزانی تحویل داده اند.

روز گذشته مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور در پاسخ به این سوال که نظارت بر کالا های وارداتی انجام نمی گردد، گفت: تصویب کردیم که همه نهاده هایی که به کشور وارد می گردد در زمان ترخیص از گمرک مستقیم به محل عرضه نهاده در بازارگاه راهنمایی شوند و واردنمایندگان متعهد می شوند که نهاده تنها در این بازارگاه عرضه گردد.

طلایی در عین حال از واردات 30 کشتی خوراک دام و طیور به وزن یک میلیون و 600 هزار تن اطلاع داد و گفت: این نهاده ها روزانه 7 هزار تن در کل کشور توزیع می گردد و تا سه ماه آینده قیمت در بازار متعادل خواهد شد.

طلایی اگرچه چنین قول هایی در خصوص کاهش قیمت نهاده داد، اما گفت: سهم این شرکت در تأمین نهاده های بازار تنها 20 درصد است؛ بنابراین تعیین است که 80 درصد نهاده های بازار توسط افراد دیگری تأمین می شوند که در حقیقت مدیریت آن ها افسار گسیخته بوده است. چراکه تا به امروز مرغداران شرایط مطلوبی از بازار نمی گفتند ضمن اینکه این مسؤول هم از تصویب جدید این مصوبه که واردنمایندگان مکلف به عرضه نهاده در بازارگاه شده اند خبر می دهد.

به نظر می رسد دولت قبل از تصویب قیمت ها باید احتیاج های فراورینمایندگان و همچنین بستر های لازم برای مقابله با گرانی را نیز فراهم کند. 70 درصد قیمت محصولاتی مانند تخم مرغ و مرغ وابسته به نهاده های دامی است که بالا رفتن 5 برابری قیمت، فراورینمایندگان را در تنگنا قرار می دهد. دوم این که ابزار های دولت برای مقابله با گرانی هم بازدارنده نیست، جریمه هایی که برای گرانفروشی لبنیات، مرغ و تخم مرغ گذاشته شده و در بعضی موارد هم جریمه می شوند به اندازه ای کم است که آن ها همچنان به گرانفروشی خود ادامه می دهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تخم مرغ گران شد، افراد خاص 70 درصد نهاده کشور را وارد می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخم مرغ گران شد، افراد خاص 70 درصد نهاده کشور را وارد می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید