بهترین راه ها برای متوقف کردن خس خس سینه

به گزارش وبلاگ عسلی ها، شفقنا/ خس خس سینه همان صدای بلند سوت زدن است که هنگام عبور نفس از یک راه هوایی باریک ایجاد می گردد.

بهترین راه ها برای متوقف کردن خس خس سینه

بیماری های ریه مانند آسم شایع ترین علت خس خس است، زیرا این شرایط می تواند سبب ایجاد لوله های برونشی که هوا را به سمت ریه های شما منقبض می نماید، گردد. خس خس سینه همچنین می تواند ناشی از شرایط دیگری باشد که راه هوایی را تنگ می نماید، مانند عفونت تنفسی یا یک واکنش آلرژیک.

خس خس سینه می تواند ناراحت نماینده باشد، اما روش هایی برای درمان آن وجود دارد. در اینجا چندین روش وجود دارد که می توانید برای متوقف کردن خس خس سینه و راحت تر نفس کشیدن بهره ببرید.

1- نفس کشیدن با لب های بسته را امتحان کنید

بهترین حالت برای: خس خس از تنگی نفس

اگر مبتلا به آسم هستید، پزشک ممکن است برای یاری به مبارزه با برونکواسپاسم، یک علامت شایع آسم که باعث می گردد عضلات موجود در مجاری هوایی سفت شده و باعث ایجاد خس خس گردد، از شما بخواهد با لب های بسته نفس بکشید..

خس خس سینه اغلب با کمبود نفس همراه است، زیرا برای تنفس از راه هوایی باریک باید کوشش اضافی کنید. تنفس با لب بسته شده می تواند با کاهش سرعت تنفس و باز نگه داشتن مجاری تنفسی سبب کاهش تنگی نفس گردد. هنگامی که مجاری هوایی باز است، تنفس به کار کمتری احتیاج دارد و هر نفس در دریافت اکسیژن مؤثر است.

2- تنفس عمیق شکم را امتحان کنید

بهترین حالت برای: خس خس به دلیل اضطراب

تنفس عمیق شکم می تواند در آموزش دیافراگم، عضله ای که در زیر ریه ها واقع شده است، یاری کند تا بیشتر کار تنفس را انجام دهید. این می تواند به بعضی از فشارهای لوله های برونشی که باعث ایجاد خس خس می گردد، یاری کند.

با دنبال کردن این مراحل می توانید تنفس عمیق شکم را امتحان کنید:

با دراز کشیدن روی پشت خود با خم شدن زانوها و پاها روی زمین آغاز کنید.

یک دست را روی شکم خود و دیگری را روی سینه خود قرار دهید تا احساس کنید که آنها در حال افزایش و ریزش هستند.

به وسیله بینی خود نفس بکشید، احساس کنید که دست روی معده شما بالا می رود و سعی می کنید قفسه سینه خود را همچنان صاف نگه دارید.

4- لبهای خود را ببندید و نفس بکشید، عضلات معده را به سمت داخل بکشید و سینه خود را همچنان نگه دارید.

5- تکرار کنید تا نفس شما آرام و راحت تر گردد. با گذشت زمان، ممکن است بتوانید این تمرین را در حالت نشسته امتحان کنید.

تمرینات تنفس می تواند به کنترل تنگی نفس و عادی سازی الگوی تنفس در هنگام خس خس یاری کند.

اما معمولاً علت اصلی آن درمان نمی گردد، مگر اینکه اضطراب محرک آسم باشد. برای بعضی از افراد احساس اضطراب می تواند باعث تنفس سریع به نام هایپرونتیلایز گردد که می تواند علائم آسم را بدتر کند. تنفس عمیق شکم ممکن است به ویژه برای افرادی که آسم ناشی از اضطراب دارند، کند گردد تا تنفس خود را آرام کند.

3- مایعات گرم بنوشید

بهترین حالت برای: خس خس به دلیل ایجاد مخاط

نوشیدن مایعات گرم مانند چای گیاهی یا آب گرم می تواند با شل شدن راه هوایی به خس خس یاری کند و لوله های برونشی باز گردد. اگر خس خس سینه به دلیل ایجاد مخاط در گلو از سرماخوردگی ایجاد شده است، مایعات گرم نیز می تواند آن مخاط را بشکند و به تخلیه آن راحت تر یاری کند.

مایعاتی که تقریباً بالاتر از دمای اتاق هستند ممکن است برای علائم تنفسی مفید باشند، اما نوشیدن مایعات که خیلی گرم یا بیش از حد سرد هستند می توانند باعث اسپاسم راه های هوایی شده و خس خس سینه را بدتر نمایند.

4- بخار را استنشاق کنید

بهترین حالت برای: خس خس از استنشاق هوای خشک

بسته به مواردی که علائم شما را نشان می دهد، استنشاق بخار می تواند برای جلوگیری از خس خس سینه مفید باشد. بخارات گرم یا بخار سرد می توانند در صورت ایجاد خس خس ناشی از هوای خشک یاری نمایند. این امر به این دلیل است که تنفس در هوای خشک می تواند راه هوایی را تحریک کند و باعث تورم آن شده و یک منطقه کوچکتر برای گذر تنفس باقی می ماند.

اما اگر گرما محرک آسم شما باشد، تنفس در بخار ممکن است بهترین گزینه نباشد. تنفس در بخار به طور بالقوه می تواند باعث بدتر شدن آسم گردد زیرا می تواند به عنوان یک ماده تحریک نماینده عمل کند.

5- از اسپری بهره ببرید

بهترین حالت برای: خس خس از آسم

اگر مبتلا به آسم هستید و علائم خس خس را دارید، یکی از اولین خط های درمانی استفاده از اسپری است.

6- آنتی هیستامین ها مصرف کنید

بهترین حالت برای: خس خس ناشی از یک واکنش آلرژیک

آنتی هیستامین ها با محدود کردن واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن به آلرژن مانند گرده کار می نمایند - این واکنش می تواند شامل تورم در گلو باشد که تنفس را سخت تر می نماید.

منبع: همگردی

به "بهترین راه ها برای متوقف کردن خس خس سینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین راه ها برای متوقف کردن خس خس سینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید